Inwestycje są głównym czynnikiem rozwoju gospodarczego. Oprócz tego dla inwestorów okazują się bardzo zyskowne, a ich wartość z roku na rok stale rośnie. Wiele osób jednak zastanawia się, czym jest nieruchomość inwestycyjna i czym się różni od zwykłej nieruchomości w świetle prawa.
Czym jest nieruchomość inwestycyjna? Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej, nieruchomość inwestycyjna a nieruchomość wykorzystana na potrzeby własne, to dwa różne typy. Aby znaleźć między nimi różnice, należy zapoznać się z definicją poszczególnych rodzajów nieruchomości oraz poznać cechy, które je charakteryzują. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyszczególnienie danych przychodów w sprawozdaniu finansowym.
Dlaczego warto wiedzieć, czym jest nieruchomość inwestycyjna oraz czym się różni od tej wykorzystywanej na własne potrzeby?
Początkowo może nam się wydawać, że wiedza na temat tego, co to jest nieruchomość inwestycyjna, oraz czym się różni od nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby własne, jest zbędna. W rzeczywistości jednak wiedza ta jest bardzo przydatna i ma ogromne znaczenie, szczególnie wtedy, gdy mówimy o sprawozdaniach finansowych. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wskazują na to, że nieruchomości powinny być odpowiednio wykazywane i rozliczane w sprawozdaniach finansowych. Z kolei to może poskutkować zupełnie innym wyglądem sprawozdania i jego zawartością niż ta dotychczas.
Zanim zaczniemy zastanawiać się, czym jest nieruchomość inwestycyjna, odpowiedzmy sobie najpierw, czym jest w ogóle nieruchomość. Co można za nią uznać? To termin, pod którym kryje się wiele znaczeń. Nieruchomość to nie tylko takie dobra jak budynki, lokale czy budowle. Termin ten nie dotyczy również tylko gotowych nieruchomości, ale również tych, które znajdują się w budowie lub przebudowie. Nieruchomość inwestycyjna – czym jest? Nieruchomość inwestycyjną wyszczególnia się na podstawie sposobu użytkowania nieruchomości, a nie na podstawie jej rodzaju, kosztach czy innych cechach.
Co to jest nieruchomość inwestycyjna? Jej definicja zawarta jest w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 40 o tytule „Nieruchomości inwestycyjne”. Według tej definicji, nieruchomości inwestycyjne to takie, które stanowią dla właściciela źródło przychodów. Tym samym oznacza to, że właściciel takiej nieruchomości uzyskuje przychód, np. z czynszu lub przychód wartości danych nieruchomości. Oprócz spełnienia tych warunków ważne jest również to, aby dana nieruchomość inwestycyjna nie była zajmowana przez właściciela. Nie powinna być przez niego wykorzystywana w celach:
Warto również wspomnieć o tym, że nieruchomość nie może być traktowana jako nieruchomość inwestycyjna, jeśli nie jest przeznaczona na sprzedaż w ramach zwykłej działalności.
Choć może się wydawać, że odróżnienie nieruchomości zwykłej od nieruchomości inwestycyjnej jest trudne, to można zauważyć zasadnicze różnice. Problem z określeniem, czy nieruchomość jest zwykła, czy inwestycyjna, mają przede wszystkim przedsiębiorcy. Ich zyski przecież wynikają z posiadania nieruchomości, czy to jest hotel, restauracja czy hala produkcyjna.
Jedna różnica, która pozwoli na zdefiniowanie, czym jest nieruchomość inwestycyjna, to fakt, że nieruchomość inwestycyjna przynosi zyski niezależnie od nieruchomości, która należy do środków trwałych. To oznacza, że zysk, który pochodzi z faktu posiadania inwestycji, jest niezależny od prowadzonej działalności gospodarczej i nie ma na nią bezpośredniego wpływu.
Odróżnienie obu tych nieruchomości to kwestia kluczowa dla każdego przedsiębiorcy. Wynika to przede wszystkim z konieczności, która każe uwzględnić różnego rodzaju przychody. Nieścisłości mogą doprowadzić do błędów w sprawozdaniu. To z kolei poskutkuje koniecznością ponownego zweryfikowania i poprawienia danych.
Inwestowanie w nieruchomości na pewno wielu z nas kojarzy się z zakupem mieszkania na wynajem. Jest to jedna z możliwości zagłębienia się w temat, jakim są nieruchomości inwestycyjne. Nie zawsze trzeba jednak kupować i wynajmować, aby to się opłacało. Nie musisz również dysponować ogromną gotówką. W zasadzie im mniej zainwestujesz na początku, tym będzie wiązało się to z mniejszym stresem i ryzykiem. W trakcie zdobywania doświadczenia można oczywiście inwestować coraz więcej.
Należy również pamiętać o tym, że inwestowanie w nieruchomości zazwyczaj nie jest dochodem pasywnym. W związku z tym nie sprowadza się to do wyłożenia środków i liczenia na zysk. Przy nieruchomościach inwestycyjnych często jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić, a które pochłaniają koszty. Potrzebne będą zatem pieniądze, ale oprócz tego, zainwestować należy także czas.
Do pewnego czasu środki są wymienne. Jeśli dysponujesz dużą ilością czasu, a mniejszą pieniędzy, możesz wiele rzeczy dopilnować samodzielnie. Jeśli masz spory budżet i mało czas, część zadań możesz zlecić komuś innemu. W przypadku małej ilości czasu i pieniędzy warto zastanowić się, czy to dobry moment na inwestowanie w nieruchomości.